29 Aralık 2010 Çarşamba

Geriden Önleme Geriden Başlayalım

Koltuk sökme hapsi
Spor alanlarında veya statlarda koltuk sökenlere, 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek. Ayrıca ‘kamu malı’ statüsüyle zarar verene ödettirilecek.

Duvara ilan yapıştırmak, belediyenin parkındaki salıncağı kırmak, belediyenin bankına ismini yazmak, yere tükürmek, 4 kişilik arabaya 5 kişi binmek de yasak ama siz hiç bu cezaları ödeyen adam gördünüz mü? Görmediniz. Koltuk kıran adama 1 yıldan 6 aya kadar ceza da göremeyeceksiniz.

Çipli biletle fişleme
Statlara taraftarın adı, soyadı, kimlik numarası ve fotoğrafı bulunan elektronik biletle girilecek.

Bu sadece teknolojik devrim. Ötesinde birşey ifade etmiyor. Ben bu bileti alırken fotoğrafı mı vereceğim, adımı soyadımı, tc kimlik numaramı söyleyeceğim. Sonra ne olacak? Sen çipi ancak taraftara monte etmelisin. Biletimin olduğu yerde oturmuyorum mesela. O zaman ne olacak?

Biletle beni match etmen lazım ama bunu yapman için ad soyad ikametgah iki resim, verem savaş derneği, akciğer röntgeni vs istesen ne yazar.

Teşvik primine 6 yıl
Şike yapanlara 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası verilecek. Teşvik primine 2,5 yıldan 6 yıla kadar hapis verilecek.

Bu çıkan yasalar içerisinde en caydırıcısı. Geriye dönük kanıtlanmışlardan başlasalar mesela ne güzel olur. Kenan Evren'i yargılamaktan bahsediyoruz ya. Burada da başlayalım 70'lerden 80'lerden. Moda geçmişimizle hesaplaşmaksa, Galatasaray, Malatya, Ankaragücü müebbet yesinler.

Ömür boyu yasak
Yasaklı kişiler, yönetici, hakem, temsilci veya gözlemci olamayacak. Kulüp veya federasyon yöneticilerini rencide veya tahrik edici açıklama yapanlara, 5 bin-50 bin TL arasında para cezası verilecek. Bu suçu kulüp yöneticileri işlerse ceza 250 bin TL’ye çıkacak.

Sanki çok popüler meslekmiş gibi gözlemci ve temsilciyi de eklemişler. Bu yasaları çıkaranlar sanki hiç futbolla ilgili değillermiş gibi. Şu maddeyi eklemeselermiş, hiçbir şey kaybetmezmişiz.

Küfür cezaları
Taraftarlara, duyan kişilerin rencide olmasını sağlayacak tarzda küfretmesi durumunda, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

Hayatın içerisinde olan herşey stadyumda da var tabii. Bu oyunun ruhunda var küfür. Hakeme küfür eden o.ç diyen futbolcuya (bkz Ankaragücü-Fenerbahçe maçı) sessiz kal, tribünde küfür ediliyor diye aslan kesil. Bunca önlemi çipi mipi küfür edeni yakalayacağım diye çık ortaya, dakikalarca hakeme küfür eden adamın görüntüleri üzerinden harekete geçme.

E- biletine sahip çık
Müsabakalara biletsiz giren veya e-biletini başkasına kullandıranlara 1 yıla kadar hapis cezası verilecek. Sahte e-bilet yapanlara da 1-4 yıl arası hapis var.

Bileti karaborsa yapana ceza yok. Sponsorlara gönderilen biletler için nasıl bir uygulama yapılacağının konusu bile geçmemiş. Vay arkadaş kimler kimler kural koyuyor.

Yurtdışı yasağı
Hakkında güvenlik tedbiri alınan holigan, müsabakalardan 2 yıl yasaklanacak. Yasaklı taraftarın yurtdışına çıkışını engellemek amacıyla, maçtan 5 gün önce pasaportuna el konulacak.

Bravo. Yurt içinde herşeyi hallettik haydi yurtdışı maçlarındaki güvenlik önlemlerine. Bursa'dan bıçak taşıyan otobüsü şehirler arası yollara çıkart, arat, yakala, sonra gel adamları döve döve stada sok ama adamı yurtdışına çıkartma.

Hiç yorum yok: